Konwenty fanów mangi
Manga” to w wolnym tłumaczeniu „ruchome obrazy” i stanowi określenie japońskiego komiksu. Mangi cieszą się wielką popularnością nie tylko w Japonii, ale także USA oraz całej Europie. Nic więc dziwnego w tym, iż od dłuższego czasu można zaobserwować zjawisko jakim są konwenty mangi odbywające się na całym świecie, także i w naszym kraju. To szerokie zainteresowanie mangą (oraz anime) tłumaczy się orientalizmem oraz globalizacją. Wydawcy traktują mangi jako towar, dzięki któremu mogą zarobić krocie. Ze sprzedaży komiksów, gier, filmów i gadżetów uzyskuje się corocznie miliardy jenów. Obecnie fani mangi nie są już traktowani jako nisza, a ich pozasieciowy, fizyczny kontakt w postaci różnego rodzaju konwentów jest bardzo popularny. Idea spotkań „mangowych” obejmuje dziś cały świat.
Konwenty są zjazdami fanów fantastyki, mangi, gier fabularnych i anime. Często nazywa się je również zlotami miłośników kultury azjatyckiej, japońskiej.
Konwenty są także sezonowym forum wymiany. Samo założenie konwentu narodziło się w USA. Od 1997 roku w Polsce odbyło się już kilkaset konwentów mangi. Największe z nich skupiły od 2 do 3 tysięcy fanów mangi. Corocznymi reedycjami mogą pochwalić się np. wrocławska B.A.K.A., bydgoska Reanimka, krakowski Yokkon czy katowicki Asucon. Do trzech najważniejszych form konwentowej aktywności należą: cosplay, karaoke i panele dyskusyjne. Cosplay polega na konkursowej formie kolorowej przebieranki za postać z mangi, anime, gry, książki czy filmu. Strój powinien być przygotowany własnoręcznie oraz uprzednio zgłoszony do konkursu przez internet. Stanowi to formę upłynnienia, zatarcia się granicy między tym co realne, a fikcyjnym światem japońskich komiksów. Karaoke to samodzielne śpiewanie piosenek znanych z anime, a panele dyskusyjne to ekwiwalent forumowych rozmów w sieci.
Większość fanów mangi jeździ na konwenty dla atrakcji, w celu dowiedzenia się czegoś nowego, zapoznania nowych znajomych, zakupienia niezliczonych ilości gadżetów lub tylko, aby zaprezentować swój strój w konkursie cosplay.
Większość konwentów trwa 2-3 dni, najczęściej w weekendy. Miejscem konwentu są wynajęte na ten czas szkoły. Wejściówki są płatne, można je zarezerwować przez internet. Organizatorzy zapewniają miłośnikom mangi darmowy nocleg na miejscu w postaci np. SleepRoomów.
Największymi konwentami mangi w Polsce są:
-B.A.K.A. we Wrocławiu- konwent fanów mangi i anime, który po raz pierwszy odbył się 2001 r. stanowi jeden z największych tego rodzaju zlotów w naszym kraju. B.A.K.A. może być odczytywany jako akronim „Bardzo Atrakcyjnego Konwentu Anime” lub z japońskiego- „głupek” (słowo często spotykane w mangach typu shōnen).
-Nejiro w Lublinie stanowi jedną z największych imprez kulturalnych w Polsce związanych z szeroko rozumianą kulturą Japonii w naszym kraju, w tym z mangą i anime. Ma ona na celu propagowanie i utrwalanie kultury i historii Kraju Kwitnącej Wiśni.
-MiOhi, czyli krakowski konwent Magnificon, odbywający się od 2003 r. Często określa się go jako największą imprezę mangową w naszym kraju. To właśnie na nim odbywają się krajowe eliminacje do światowego konkursu cosplayowego o nazwie EuroCosplay z finałami w Londynie na MCM Expo.
Fani mangi w Japonii mogą poszczycić się największym konwentem nazywanym World Cosplay Summit odbywającym się corocznie w Nagoi. Stanowi on nie tylko największy tego typu konkurs cosplay, ale zrzesza on także fanów M&A z najdalszych zakątków świata. Stary Kontynent również może się poszczycić własnym konwentem zwanym European Cosplay Gathering. Impreza ta rokrocznie przyciąga niemal 200 tys. fanów i zlokalizowana jest w samym sercu Francji, czyli Paryżu. Nie wolno także zapomnieć o międzynarodowym London MCM Expo. Ten jeden z największych konwentów mangi na świecie zorganizowano po raz pierwszy w 2002 r. i od tego czasu odbywa się on dwa razy w roku (najczęściej w maju i listopadzie).