Najlepsze mangi w historii
Mangi, czyli komiksy pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni oraz anime- japońskie filmy animowane już od długiego czasu cieszą się ogromną popularnością w Japonii, Europie i USA. Na polski rynek wydawniczy wciąż trafia niewiele pozycji, a filmowych produkcji jest jeszcze mniej. Są jednak mangi, których ukazanie się przeszło do historii i stały się najważniejszymi japońskimi komiksami na rynku M&A. Fanom mangi i anime po prostu nie wypada ich nie znać.
Najlepszymi mangami w historii tego rodzaju komisu i zarazem tymi, które wywarły największy wpływ na popularność M&A poza Japonia są:
5.Naruto i Dragon Ball
Mangi to potężna gałąź japońskiego przemysłu, a ich twórcy zazwyczaj specjalizują się w tworzeniu komiksów skierowanych do wybranej grupy odbiorców. Jedną z takich grup są dorastający chłopcy (tzw. shōnen). Z myślą o nich powstają wielotomowe sagi komiksów opowiadające o wojownikach wykorzystujących wschodnie sztuki walki czy mistyczne techniki samoobrony. Najlepszymi przykładami tego typu mang są: „Naruto” autorstwa Masashi Kishimoto oraz „Dragon Ball” autorstwa Akiry Toriyamy. Ukazują one dojrzewanie młodych chłopców przeplatane z historią o mistrzach wschodnich sztuki walki. Znajdziemy w nich rozciągające się na kilka tomów pojedynki. Znakiem rozpoznawczym obu serii są dziwnie nazywane ciosy, które mogą niszczyć w drobny mak całe budynki. Ponadto oba dzieła zostały zekranizowane jako anime.
4.Czarodziejka z Księżyca
Kolejną grupą odbiorców, do której kierowane były konkretnego rodzaju mangi są dziewczęta (tzw. shōjo). Idealnym przykładem mangi dla nastoletnich dziewcząt jest nieśmiertelna „Czarodziejka z Księżyca” autorstwa Naoko Takeuchi. Opowiada ona o grupie magicznych dziewcząt (mahō shōjo) nazywanych Sailor Senshi , które zostały obrończyniami królestwa rozciągającego się w Układzie Słonecznym. W każdym odcinku komiksu ukazywana jest ich walka z siłami zła. Ta manga została napisana w taki sposób, aby wszystkie nastolatki mogły utożsamiać się z jej bohaterkami. Do dziś stanowi ona jedną z najchętniej czytanych, jak i oglądanych komiksów japońskich na świecie oraz fenomen we wszystkich europejskich krajach. Niegdyś żaden fan M&A (także z Polski) nie mógł przegapić kolejnego odcinka przygód wojowniczych japońskich licealistek.
3.Pluto
„Pluto” autorstwa Osamu Tezuki to manga znana na zachodzie jako „Astro Boy”, a u nas jako Atom Żelaznoręki. Opowiada ona o chłopcu-robocie, który ma złote serce i pacyfistyczne nastawienie do świata. Atom jest uczynny, broni słabszych, a najważniejszymi dla niego wartościami są: pokój i ludzkie życie. Chce przeciwstawić się pogrążonej w kryzysie powojennej Japonii, wciąż żyjącej w przerażeniu ponownego użycia bomb atomowych przez Amerykanów. Po raz pierwszy wydano „Pluta” w 1951 r. i od tego czasu zdobywa on serca japońskich, amerykańskich i europejskich czytelników. Tezuki skierował swój komiks o najwspanialszym robocie na Ziemi do dzieci, mając nadzieję, że jego manga przekaże im pacyfistyczne treści oraz wiarę w naukę i lepszą przyszłość. Często nazywa się go mianem „japońskiego Walta Disneya”. Dzieło Tezuki kontynuował Naoki Urasawa, czyniąc je doroślejszym i nieco bardziej ponurym.
2.Akira
„Akira” autorstwa Katsuhiro Otomo jest jedną z najbardziej znanych mang na świecie w całej historii japońskich komiksów. Ta sensacyjna historia opowiada o znajdującym w dekoracjach cyberpunkowych Neo-Tokio, które odbudowuje się po III wojnie światowej. Opowieść skupia się na dwóch zbuntowanych nastolatkach wplątanych w gigantyczną aferę oraz w konflikt między sobą- Kanedzie i Tetsuo. W tle „Akiry” ujawniają się także polityczne intrygi, wojskowe spiski, wojny gangów motocyklowych, wybuchy na księżycu, interwencje mistycznych mocy oraz postępująca zagłada miasta. Manga ta przez wiele lat stanowiła najgłośniejszy japoński komiks na Zachodzie. Niektórzy twierdzą, iż jeśli mieliby przeczytać tylko jeden japoński komiks bądź też obejrzeć zaledwie jedno anime, na pewno byłaby nią „Akira”.
1.Samotny wilk i szczenię
Pisząc o Japonii, nie można nie wspomnieć o samurajach. Stąd też na pierwszym miejscu znalazł się kultowy komiks o mistrzu miecza- „Samotny wilk i szczenię” autorstwa Kazuo Koike. Jest to opowieść o roninie, czyli samuraju nieposiadającym pana, wojowniku do wynajęcia, który podróżuje przez feudalną Japonię wspólnie ze swoim trzyletnim synem. Jego pragnieniem jest zemsta na ludziach, którzy pozbawili go honoru. Manga ta była inspirowana historią prawdziwego wojownika żyjącego w XVII w. „Samotny wilk i szczenię” stanowi historię samurajską w najlepszym stylu. Nie brak w nim pojedynków, rozmów o powinności w swoim życiu czy przewrotnego poczucia humoru. Na podstawie tej mangi powstało m.in. sześć filmów, cztery sztuki teatralne oraz serial telewizyjny. Zdobyła ona również aż dwukrotnie nagrodę Eisnera (dla najlepszego komiksu) w 2001 i 2002 r. W Polsce komiks ten wydawała Mandragora.